Gühertaş Hakkında

Koç Katımı

 

 

KOÇ  KATIMI

 

   Koyun ve keçi yavrularının, kışın soğuğa ve açlığa dayanıksız oluşundan dolayı, yavrulama zamanlarının denetim altına alınması amacıyla sürüden ayrı olarak beslenen koç ve tekelerin sürüye geri salındığı zamandır. Bir tür mevsimlik bayram niteliğindedir.

   Anadolu da koç katımı 1 Ekim 20 Kasım arasında değişen tarihlerde gerçekleştirilir. İki ay öncesinden koçlar ve tekeler sağmal sürüden ayrılır arpa ve otla özel olarak beslenir. Beslenen koç ve tekeler ne kadar güçlü olursa doğacak yavrularında o denli sağlıklı olacağı düşünülür.

   Gühertaş da  koç katımı genellikle 14 Kasımda yapılır. Bu tarih aynı zamanda halk takvimindeki “Koç” ayının başlangıcıdır. Koç’u yada tekesi olanlar iki ay öncesinden besiye çekerler ve koç katım günü koç ve tekelerini özel yapılmış kök boyalarla, sarı, mor, al ve yeşil renklerle boyayarak damat dibi süslerler. Akşam ağıla götürülen damatlık koç ve tekeler dölün bereketli olması için edilen duaların ardından davarın içine salınır. Bazı aileler koç ve tekelerini sabah sürüyle göndermezdi.

   Koç katımı koyun ve keçilerin çiftleşme (döl tutma) zamanıdır. Beş ay sonra Nisan (döl) ayında ikiz kuzulayacak “mor kuzu”lar ve “oğlak”lar beklenirdi. Köyde koç’u yada teke’si olmayanlar, olan komşularından alarak koyun ve keçilerine katarak döllenmesini sağlardı.

koc katimi.jpg

Araştıran: Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)