Gühertaş Hakkında

Güreş

 

 

GÜREŞ

     Güreş, insanlık tarihinin en eski sporlarından birisidir. M.Ö 2.yüzyılda Türklerin bu sporu yaptıklarına dair belgeler bulunmuştur. Güreş eski Türklerde de özel ve genel toylarda (şenlikler), yuğ (yas) merasimlerinde, pazar ve panayır yerlerinde, yaylada konup göçüşlerde, her türlü buluşma ve kaynaşma yerlerinde yapılırdı.

     Bu nedenle Ata sporumuz güreş, Türk toplumunda sosyal bütünleşmeye ve sosyalleşme sürecine büyük katkı sağlamıştır. Güreş, Gühertaş düğünlerinin vazgeçilmez sporudur. Her Gühertaş genci mutlaka kıyısından köşesinden güreşe merak sarmış veya güreş tutmuştur.

 

     MEHMET POLAT (KÖNTOS PEHLİVAN):

     Gühertaş tarihinin en büyük pehlivanı Mehmet Polat (Köntos)tır. 1943 yılında doğan Mehmet pehlivan çocukluğundan itibaren Ata sporumuz güreşe ilgi duymaya başlar. Köyde yapılan düğünlerde er meydanına çıkar, diğer köylerdeki düğünlere katılarak güreş tutar ve her geçen gün sivrilmeye başlar. Böylece köylünün ve çevrenin ilgi odağı haline gelir.

     Mehmet pehlivan artık Gühertaşlının gurur kaynağı olur, dış köylerden gelen düğün davetlerine Mehmet pehlivan alınmadan gidilmezdi. Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu milli güreşçimiz Ahmet Ayık kendisine gel beraber güreş kulubü’ne yazılalım teklifini yapar ancak babası Mustafa (Balakgöz) tek oğlu olan Mehmet’in gitmesine izin vermez.

     1960 yılından vefat ettiği 1972 yılına kadar geçen on iki yıl Mehmet pehlivanın altın yıllarıdır. Şerefiye, Doğanşar ve Zara Öz köylerinde Gühertaşlı Köntos pehlivan olarak büyük ün yapar. O yörelerde yapılan düğünlere mutlaka davet edilir ve katıldığı her düğünden baş’ı alarak dönerdi.

     Mehmet POLAT'ın hayatından bir anı;

     Mehmet pehlivan ormandan kaçak ağaç kestiği için mahkemeye çıkar hakim kendisine altı ay hapis cezası verir ve cezasını çekmek üzere Zara cezaevine konur. O sırada Zara da yapılan bir düğünde dışarıdan gelen pehlivanlar Zara lı güreşçileri yendikten sonra başka pehlivanınız yok mu diye meydan okurlar. Mehmet pehlivanın durumunu bilen biri çok iyi bir pehlivan var ama şu anda cezaevinde der. Cezaevi müdürünün izniyle güreş meydanına getirilir. Müdür herkese meydan okuyan şu pehlivanı yenersen bende senin geri kalan cezanı affedip salıvereceğim sözünü verir.

     Mehmet pehlivan orta boylu biri olmasına rağmen er meydanına çıkıp da perdah atmaya başladığında Allah’ın ona verdiği bir güçle gittikçe şişmeye başlar ve rakiplerinin gözüne dev gibi görünürdü. Mehmet pehlivan soyunup meydana çıkar tüm Zaralının gözü onun üzerindedir o Zara’nın şerefini kurtaracaktır. Varır varmaz çaprazdan dalar ve rakibinin sırtını yere getirir.Omuzlara alınır onu ilk kutlayan cezaevi müdürü olur.

     Serbest bırakılan pehlivan köye gider şaşırma sırası babasındadır, inanmaz  yanlış bir şey yapıp kaçtığını sanır oğlunu alarak cezaevine geri götürür ancak müdür olup biteni anlatır ve oğlunla gurur duy hacı baba diye gönderir. Mehmet pehlivan, Gühertaş lı senin sporculuğunla başarılarınla gurur duydu.  Ruhun şad olsun.

     Gühertaş ta eski pehlivanlardan Halil Aydın, H.Basri Turan, Seferi Kılıç, Ahmet Kütük, Ahmet Avcı, Bahattin Akkuş, Adem Poyraz, Sabit Yücel, Ahmet Altun, Mehmet Aydın, Abdurrahman Aydın ve Köntos pehlivanın arkadaşı Hüseyin Yahşi’yi sayabiliriz. Şerif Akbulut ise çalışmak için geldiği İstanbul da güreşe olan tutkusundan dolayı Beşiktaş Güreş Kulubü’ne yazılır, müsabakalara katılarak güreşir ancak devam ettiremez.

Araştıran: Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)