Gühertaş Hakkında

Gühertaş Gencine

                                           

 

GÜHERTAŞ  GENCİNE

 

     Sen, üç dört metre yağan karda evin kapısını sokağa açtığın da gökyüzünün görünmediği, atalarının evlerde kapalı kalıp komşusuna gidemediği yada küreklerle kar’ın altından tüneller yaparak dışarı çıkabildiği günleri görmedin ki!

     Sen, lastik ayakkabı bulamayıp, ayağında çarık, bacağında yamalı pantolon, elinde odunla okula giden çocukları görmedin ki!

     Sen, toprak bacalı evlerin damına yağan 1-2 metre karı kürürken soğuktan mosmor olup iliklerine kadar titremedin ki!

     Sen, analarımızın zemheride elinde helkelerle yukarı pınardan ve taşgözden su getirip çimdiği, yemek yaptığı, bulaşık yıkadığı günleri görmedin ki!

     Sen, şeker alamayıp, çayı kuru üzümle içip arkasından edilen şükür dualarını duymadın ki!

     Sen, idare lambası altında ders çalışmadın. Çıra ışığında, gaz lambası altında oturmadın ki!

     Sen, Öveç’e oduna giden atalarının acıktığında heybesine konulan kuru peksimeti, bal kaymak niyetine yediği günleri görmedin ki!

     Sen, bulgur pilavı üzerine dökülen kemikli yahni, ekşiliaş’lı düğün yemeklerinin tadını tatmadın ki!

     Sen, şafakla beraber kağnı arabasıyla Zara’ya odun götürüp satarak onun parasıyla çocuklarına bir metre bez ve lastik ayakkabı alan atalarını tanımadın ki!

     Sen, erkeklere olan saygılarından dolayı kadınların, erkeğin önünü kesmemek için 100 metre ötelerden dolandığı ya da saygı ile beklenildiği durumları yaşamadın ki!

     Sen, büyüklerin yanında ayak uzatılmadığı için iki büklüm dizlerinin üstünde oturan ve bu acıdan zevk alan saygı ve sevginin olduğu günleri yaşamadın ki!

     Sen, güz mevsiminde alın terinin karşılığını alamayan atalarının, bütün yoksulluğuna rağmen şükür eden yüz güzelliklerine ve gönül birlikteliklerine şahit olmadın ki!

Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)