Gühertaş Hakkında

Futbol

 

 

FUTBOL

     1960 ve 70 li yıllar İstanbul’un, Gühertaş insanı için gerçek anlam da gurbet olduğu yıllar. Çok az sayıda Gühertaşlının yaşadığı İstanbul da insanlarımız her nerede çalışırsa çalışsın hafta sonları mutlaka Cihangir’e gelir köyden haber alır, özlem giderirdi.

     Hafta sonları Cihangir buluşmaları iki elin on parmağını geçmeyen Gühertaş gençlerinin de kaynaşmasına vesile oldu. Gençler arasındaki kaynaşma lastik toplarla Kabataş ve Taksim parkının çimlerinde kendi aralarında maç yaparak daha da pekişmeye başladı. Bu kaynaşma ve birliktelik 1973 yılının ortalarında Gühertaş Spor Futbol takımının kurulmasını sağladı. Gühertaş Spor’un oyuncuları amatör bir ruhla ve Gühertaşlılık duygusuyla mücadele etmeye başladı.

     Gühertaş Spor’un kurucuları ve aynı zamanda sporcuları; Adem Dikmen (teleks operatörü), Ahmet Turan Altun (Lise öğrencisi), Cengiz Gümüş (Lise öğrencisi), Cihangir Turan (Konfeksiyonda makinecı), Fahrettin Akbulut (Lise öğrencisi), Halil Turan (Ortaokul öğrencisi), Hasan Gümüş (Lise öğrencisi), Kaya Şimşek (Boyacı kalfası), Mehmet Yahşi (tezgahtar), Selahattin Yahşi (tezgahtar) daha sonraki yıllarda Ahmet Poyraz (oto boyacı kalfası).

     1970 li yıllarda İstanbul da yaşayan Gühertaş gençliğinin spor adına oluşturduğu bu dayanışma, birlik ve beraberliğin amacı Gühertaş’ın adını her yerde duyurma ve Gühertaş gençliğinin bir şeyleri başarabileceğini göstermesi açısından önem taşır. Yaptığı bütün maçlarında spor’un ruhuna uygun centilmenliği elden bırakmayarak mücadele edip oynadığı tüm takımların takdirini kazanan bu gençlik sosyal yaşamında da Gühertaş insanına yakışır örnek davranışlar sergilemiştir.

     Bu sadece futbol adına yola çıkılan bir birliktelik değil. Bu Gühertaş sevgisini içinden atamayan gençlerin, Gühertaş özlemini her an her yerde beraberce yaşama isteği sonucu ortaya çıkan Gühertaşlılık ruhudur. Sosyal yaşamında tüm güzellikleri birlikte paylaşan Gühertaş Spor’un gençleri köyünden getirdiği kültürel değerlerini İstanbul gibi büyük bir şehirde de sürdürmüştür.

     Bayramlarda hep birlikte hiç bir ayırım yapmadan büyüklerin ziyaret edilmesi, hasta ziyaretlerinin yapılması, bir arkadaşın nişan yada evliliğinde onu yalnız bırakmayarak maddi ve manevi yönden yanında yer almaları daha da önemlisi “birimizin derdi hepimizin derdi,birimizin sevinci hepimizin sevinci” düşüncesi doğrultusunda birlikte hareket etmeleri.

     Spor adına verilen mücadele ise taktire şayandır.Oyuncularının tamamı ya öğrenci yada herhangi bir işyerinde haftalıkla çalışan durumunda olmalarına rağmen yağmur çamur demeden haftanın iki günü Kabataş parkında veya Taksim parkında gece  antrenmanları yaparak kendilerini geliştirmeye çalıştılar.Bir yandan hayat mücadelesi öte yandan futbol tutkusu, özellikle öğrenci konumundaki oyuncuların cebinde bir otobüs bileti alacak parası dahi yok.

     O dönemde Anadolu yakasında Kartal’dan tutunda, Avrupa yakasında Büyükçekmece’ye kadar maç yapılmayan toprak saha hemen hemen yok gibidir. Bu günkü Galatasaray Spor Kulübü’nün Florya Metin Oktay tesislerinin bulunduğu saha, Florya Şenlikköy sahası, Kadıköy İbrahimağa daki Efes Pilsen sahası ve Altunizade Vezir Spor sahası en çok maç yapılan toprak sahalardı.

     Özellikle Şenlikköy sahasında yağmurlu bir havada yapılan maç sırasında Cengiz’in ayakkabısının çamurda kaybolması sonucu maçı durdurup ayakkabı arayışları ve 7-5 lik yenilginin sonunda Mustafa Dikmen’in çamurlu formalarla oyuncuları taksisine doldurup getirişi unutulmaz bir anı olarak hafızalardan silinmez. Yine unutulmayacak bir anı Altunizade Vezir Spor sahasında yağmurlu bir havada yapılan maç sonrası çamur adam haline gelen Gühertaş Spor’un oyuncularını minübüs şoförlerinin arabalarına almaması üzerine çantalar ellerinde Bulgurlu hamamına kadar yürümeleri ve yalvar yakar hamamcının içeri alışı nasıl unutulur ki.

İDEAL KADRO DİZİLİŞİ

 

Adem

Selahattin     Cengiz     Fahrettin      Kaya

K.Ahmet   Mehmet    Halil

 A.Turan     Hasan      Cihangir

 

     Verilen bu mücadelede hafta sonları ticari taksileriyle her maça gelen ve Gühertaş Spor’un en ateşli taraftarı olan Mustafa Dikmen ve Abdurrahman Aydın’a özverilerinden dolayı minnet duymamak mümkün mü? Yine Gühertaş Spor’a kısa süreli de olsa başkanlık yaparak maddi katkılarını esirgemeyen Halil Turgut ve Salih Şimşek’e teşekkür etmemek mümkün mü? 

     1970 li yılların Gühertaş gençliği bütün maddi imkansızlıklar içinde köyünden getirdiği kültürel değerlerinden ödün vermeden birlik ve beraberlik içinde mücadele verdi. Dostluğunu arkadaşlığını bu günlere taşıdı.Ya bu günün gençliği her türlü imkanlara sahip olmasına rağmen yozlaşan, değerlerine sahip çıkmayan spor için dahi olsa Gühertaş birliğini sağlayamayan bir nesil.

     Bu gün 750 hanenin yaşadığı İstanbul da Gühertaş Spor kulübü kurulup futbol ve Ata sporumuz güreş alanında faaliyet gösterilemiyorsa bu gençlerden çok Gühertaş Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticilerinin bir eksikliğidir.

koy11.jpg

Araştıran: Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)