Gühertaş Tarihi

Gühertaş Derneği Tarihi

 

 

GÜHERTAŞ KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞME VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ

   1968 yılında İstanbul da kuruldu. Kurucu üyeler Ahmet ALBAYRAK, Kemal BÜLBÜL, İsmail YILDIZ, H.Basri TURAN, Osman YAVUZ, İzzet KARAGÜNEY.

   Ahmet ALBAYRAK, H.Basri TURAN ve Mustafa ŞİMŞEK yönetim kurulu başkanlığı yaptılar. 1980 Askeri darbesiyle dernekler kapatılınca Gühertaş Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği de kapatıldı. Yasa gereği Derneğin tüm evrakları Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

 

    Ahmet ALBAYRAK                                                H. Basri TURAN                                                  Mustafa ŞİMŞEK      

 

   İstanbul’un gerçek anlamıyla gurbet olduğu 1968-1980 yılları arasında Gühertaş Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği İstanbul Kazablanka Gazinosu ve Tepebaşı Gazinosunda düzenlediği gecelerde Gühertaş insanını bir araya getirerek sıla özlemini gidermeye birlik ve beraberliği pekiştirmeye çalıştı. O dönemin ünlü halk müziği sanatçıları Aşık VEYSEL, Ali Ekber ÇİÇEK, Aşık Hasan TURAN, Yıldız YURTSEVEN ve Mihrican BAHAR gibi sanatçılar sahne alarak söyledikleri türkülerle adeta Gühertaş’ı yaşatıyorlardı.

   Dernek düzenlediği bu gecelerde elde ettiği gelirlerle Gühertaş köy yolunun yapılması ve 1979 yılında yapımı tamamlanan Gühertaş köyü camii’nin yapılmasına vesile oldu. O dönemin kıt imkanları içerisinde önemli işler başaran Gühertaş Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneğinin yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ediyoruz.

GÜHERTAŞ KÖYÜ DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

   1982 Anayasasının yürürlüğe girmesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yeniden kurulmasına izin verilmesinden sonra 07 Temmuz 1994 yılında Gühertaş Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği kurucu Başkan Fayık YILDIZ’ın başkanlığında kuruldu.

   Kurucu üyeler Fayık YIDIZ, Salih ŞİMŞEK, İsmail KÜTÜK, Halil TURGUT, Halil TURAN, Neşet ALTUN, Mustafa BAŞAR, Mehmet KAYA, Ömer YILMAZ, Ahmet GÜMRAH (Hasan oğlu) ve Nurettin YAHŞİ.

Halil TURGUT

Genel Kurul Tarihi: 15.01.1995

Yönetim Kurulu:

Başkan : Halil TURGUT

Başkan Yrd. : Fayık YILDIZ

Sekreter : Baki TURAN

Sayman : Ömer YILMAZ  ve Mustafa ŞİMŞEK (Kadir oğlu)

Üye : Ahmet BAYRAM

Üye : Mehmet YAHŞİ

Not: Mustafa ŞİMŞEK’in istifa etmesiyle Nurettin YAHŞİ yönetim kurulu üyeliğine getirilmiştir.

Yapılan Hizmetler:

   Ümraniye Çakmak Mah. Horasan Caddesinde bugünkü Gühertaş Kültür Merkezinin bulunduğu 385 m2 arsanın alınması. Köyde Turgut ailesine ait eski ahır arsasının köye bağışlanarak köy fırınının yapılması, Eski köy camii’nin yerine köy konağı, imam evi ve ikinci köy fırının yapılması ve sosyal bir etkinlik olarak Dudullu Umut Düğün salonunda ilk Gühertaş gecesi yapıldı.

 

Zekeriya YILDIZ

Genel Kurul Tarihi: 21.12.1997

Yönetim Kurulu:

Başkan : Zekeriya YILDIZ

Başkan Yrd. : Adil COŞKUN

Sekreter : Orhan AYDIN

Sayman : Metin PARLAK

Üye : Doğan ŞENGÜL

Üye : Mehmet KAYA

Üye : İsmail KÜTÜK (Halit oğlu)

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezinin temeli atılarak zemin ve giriş katın kaba ve ince işleri yapılarak Gühertaş köyünün hizmetine açıldı. Ümraniye Belediyesi sosyal tesislerinde tüm Şerefiye camiasınında katılımıyla Gühertaş Dayanışma Gecesi yapıldı ve bu gecede Gühertaş Halk oyunları ekibi sahne alarak Gühertaş folkloründen örnekler sundu.

Osman ALBAYRAK

Genel Kurul Tarihi: 07.01.2001

Yönetim Kurulu:

Başkan : Osman ALBAYRAK

Başkan Yrd. : Adil COŞKUN

Sekreter : Orhan AYDIN

Sayman : Asim YILDIZ ve Doğan ŞENGÜL

Üye : Hasan YILMAZ

Üye : Adıgüzel KÜTÜK

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezinin üçüncü katı ve dekarasyon işleri yapıldı. Gühertaş Kültür Merkezi üçüncü katını yapmak amacıyla Kocasinan Kösedağ Restaurant da 100 kişinin katılımıyla dar kapsamlı bir yemek organizasyonu yapılarak finansman sağlandı. Zara Kaymakamı Mustafa AYHAN’ın öncelik vermesiyle Gühertaş köyü kanalizasyonu ve arıtma tesisi yapıldı. Unutulmaya yüz tutan Saya Geleneğini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Gühertaş Kültür Merkezinde geniş katılımla ilk Saya Gecesi düzenlendi.

Adil COŞKUN

Genel Kurul Tarihi: 29.12.2002

Yönetim Kurulu:

Başkan : Adil COŞKUN

Başkan Yrd. : Adem TURGUT

Sekreter : Hakan BAŞAR

Sayman : Salih YILDIZ

Üye : Doğan ŞENGÜL

Üye : Abdurrahman KÜTÜK

Üye : Ahmet GÜMRAH (Hüseyin oğlu)

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezinin dördüncü katının kaba inşaatı yapıldı. Gühertaş Kültür Merkezinin üç katın doğalgaz sistemi yapılarak doğalgaz abonelik sözleşmesi yapıldı. Gühertaş köyü camii’nin halıları yenilendi. Zeki KAYA’ın evinin yerleri alınarak eski köy odası ile birlikte yıkılıp köy camisinin önü açıldı. Üyeler arasında daha kolay iletişim sağlayabilmek için Gühertaş Köyü Dayanışma Derneğine ait toplu SMS sitemi kuruldu. Ümraniye Salon Prenses de 1500 kişinin katılımıyla Saya Gecesi düzenlendi. Bu gecede Gühertaş gençleri tarafından köy seyirlik oyunlarından İbiş oyunu sahneye konuldu.

Doğan ŞENGÜL

Genel Kurul Tarihi:26.12.2004

Yönetim Kurulu:

Başkan : Doğan ŞENGÜL

Başkan Yrd. : Adem TURGUT

Başkan Yrd. : Bekir ŞAHİN

Sekreter : Nevzat BAYRAM

Sayman : Şahin YILDIZ

Üye : Ahmet KARACA

Üye : Hüseyin POLAT

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezinin dördüncü katın ince işleri yapıldı. Gühertaş Köyü camii’nin dış cephesi kaplama taşla kaplanarak güzel bir görünüme kavuştu. Salon Prenses de Saya Gecesi düzenlendi. Gecede Gühertaş gençleri tarafından köy seyirlik oyunlarından Kuma oyunu sahneye konuldu ve takdir topladı. Yine bu geceye Gühertaş Köyü İlkokulunda görev yapan öğretmenler ve eski dernek başkanları davet edilerek güzel bir nostalji yaşandı. İlk kez Zara Haber Dergisinin kapak resminde Gühertaş Köyü derneği yer aldı.

Ömer YILMAZ

Genel Kurul Tarihi: 24.12.2006

Yönetim Kurulu:

Başkan : Ömer YILMAZ

Başkan Yrd. : M.Ali YILDIZ

Başkan Yrd. : Cihangir TURAN

Sekreter : Rahmi COŞKUN

Sayman : İhsan PARLAK

Üye : Mustafa BAYRAM

Üye : Mehmet KÜTÜK (Halit oğlu)

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Köyü İlkokulu tadilat yapılarak köy konağına dönüştürüldü, çevre duvarları ve tuvaletleri yapıldı. Gühertaş Kültür Merkezi dördüncü katın dekarasyon işleri yapıldı. Salon Semazen de Gühertaş Dayanışma Gecesi düzenlendi. Gecede Gühertaş gençleri Çanakkale Savaşı tiyatro oyunu ile Gühertaş halk oyunları ekibi katılımcılara güzel bir gösteri sundu. Gühertaş gençliğini kaynaştırmak amacıyla Halı saha futbol turnuvası düzenlendi.

 

Vahip AKBULUT

Genel Kurul Tarihi: 09.12.2008

Yönetim Kurulu:

Başkan : Vahip AKBULUT (Bir yıl Başkan ikinci yıl başkan yardımcısı)

Başkan Yrd. : Cihangir TURAN (Bir yıl başkan yardımcısı ikinci yıl başkan)

Başkan Yrd. : İbrahim BUDAK

Sekreter : Mustafa KÜTÜK

Sayman : Cemal AKKUŞ

Üye : Necati YILDIZ

Üye : Erdal GÜLER

 

Cihangir TURAN

Genel Kurul Tarihi: 22.1012010

Yönetim Kurulu:

Başkan : Cihangir TURAN

Başkan Yrd. : Vahip AKBULUT

Başkan Yrd. : İbrahim BUDAK

Sekreter : Mustafa KÜTÜK

Sayman : Cemal AKKUŞ

Üye : Necati YILDIZ

Üye : Erdal GÜLER

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezi çatı katı yapıldı. Karşı mahalledeki mezarlık duvarlarının yapım ücretleri ödendi. Üniversitede okuyan Gühertaş köyü gençlerine burs verildi. Doğalgaz sayaçları ayrıldı. Kadastro çalışması sonrası ortaya çıkan köy tüzel kişiliğine ait yerleri üzerlerine yazdıran kişilerle görüşülerek yada mahkeme yoluyla yeniden köy tüzel kişiliğine kazandırıldı. Köydeki içme suyu depoları tadilat yaptırıldı.

Not: Bu hizmetler birlikte üç yıl görev yapan Vahip AKBULUT ve Cihangir TURAN’ın başkanlıkları dönemlerinde yapıldı.

Şükrettin AKKUŞ

Genel Kurul Tarihi: 20.11.2011 (Olağanüstü Genel Kurul)

Yönetim Kurulu:

Başkan : Şükrettin AKKUŞ

Başkan Yrd. : Ahmet KAYA

Başkan Yrd. : Necmi ATEŞ

Sekreter : Serdal GÜMRAH

Sayman : İsmail KÜTÜK (Hamza oğlu)

Üye : İlhan KILIÇ

Üye : Müslüm PARLAK

Yapılan Hizmetler:

   Olağanüstü Genel Kurulda seçilen ve bir yıl görev yapan Şükrettin AKKUŞ döneminde Gühertaş Kültür Merkezi çatı katının dekarasyon işleri yapıldı. Sürekli sıkıntı yaratan zemin katın atık su tesisatları yenilendi. Bahçe düzenlemesi yapılarak zemin kata mescit yapıldı.

Nurettin YAHŞİ

Genel Kurul Tarihi: 06.01.2013

Yönetim Kurulu:

Başkan : Nurettin YAHŞİ

Başkan Yrd. : Adem DİKMEN

Başkan Yrd. : Serdal TURGUT

Sekreter : Hakan BAŞAR

Sayman : Hasan YÜCEL

Üye : H.Hüseyin YILDIZ (Mustafa oğlu)

Üye : Ahmet YILMAZ

Yapılan Hizmetler:

   Gühertaş Kültür Merkezi dış cephe montalaması yapıldı. Şerefiye Kültür ve Sanat Festivali köy girişlerinde Saya Gezme mizanseni ile birincilik elde edildi. Gühertaş Kültür Merkezi üçüncü katın idari bölmeleri yapıldı. Zemin katın havalandırmaları yenilendi. Tahtalıktaki suyun köy içme suyuna bağlanması sağlandı.

Hasan YÜCEL

Genel Kurul Tarihi: 21.12.2004

Yönetim Kurulu:

Başkan : Hasan YÜCEL

Başkan Yrd. : Hakan BAŞAR

Başkan Yrd. : Necmettin KAYA

Sekreter : Mustafa BOYRAZ

Sayman : Mustafa AKKUŞ

Üye : Aslan İNCİ

Üye : İzzet KILIÇ

Yapılan Hizmetler:

   Köy içi ana artellerin 9000 m2 parke taşı döşemesi yapıldı. Ağkaya suyunun Köydes proğramı kapsamında Devlet köylü işbirliği ile içme suyu şebekesine bağlandı. Kanalizasyon ve arıtma tesisi yapıldı. Gühertaş Kültür Merkezi zemin kat dış kapı girişi açıldı. Çanakkale Zaferinin yıldönümünde üyelerle birlikte Çanakkale gezisi düzenlendi. Gühertaş gençliği arasında kaynaşmayı sağlamak amacıyla halı saha futbol turnuvası düzenlendi. Üniversitede okuyan Gühertaş gençlerine burs verildi. Eski köy hamamı ve Köy içi mezarlığın duvarları yapıldı.

Özgür ŞAHİN

Genel Kurul Tarihi: 03.12.2006

Yönetim Kurulu:

Başkan : Özgür ŞAHİN

Başkan Yrd. : Oğuzhan ALTUN

Başkan Yrd. : Orhan GÜMRAH

Sekreter : Ahmet ŞAHİN

Sayman : İsmail KÜTÜK (Hamza oğlu)

Üye : Burak TURAN

Üye : Mehmet BUDAK

Yapılan Hizmetler:

   Köy içi ara sokaklara 3500+3000= 6500 m2 parke taşı döşemesi yapıldı. Zemin kat (Düğün salonu) dekarasyonu yenilendi. Gühertaş köyü çocuk parkı yapıldı. Köy meralarını üzerlerine yazdıranlar tüm üyelerin onayıyla mahkemeye verildi. Köy içi mezarlığı Sivas orman fidanlık müdürlüğünden sağlanan çam ağaçlarıyla ağaçlandırıldı. 2017 yılı Şerefiye Kültür ve Sanat Festivalinde Saya Gezme mizanseni ile birincilik 2018 Festivalinde ise üçüncülük elde edildi.

Oğuzhan ALTUN

Genel Kurul Tarihi: 16.12.2018

Yönetim Kurulu:

Başkan : Oğuzhan ALTUN

Başkan Yrd. : İsmail KÜTÜK (Hamza oğlu)

Başkan Yrd. : Kadir YAHŞİ

Sekreter : Hüseyin KAYA

Sayman : Ünal PARLAK

Üye : Tuncay YILDIZ

Üye : Ahmet TURAN (Halil oğlu)

Yapılan Hizmetler:

aa.jpg
h.basri.jpg
mş.jpg

Araştıran: Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)