Gühertaş Tarihi

Gühertaş Tarihi

1939  DEPREMİ  VE  GÜHERTAŞ

 

     26 Aralık’ı 27 Aralık’a bağlayan gece saat 02.00 de Kuzey Anadolu fay hattında meydana gelen Erzincan merkezli deprem, Sivas’ın doğu ve kuzey doğusu ile birlikte Tokat ve Amasya’da büyük can ve mal kaybına neden olmuştur. Erzincan depreminde yaklaşık 40.000 insanımız hayatını kaybetmiştir.

     Deprem etkisini Gühertaş’da da hissettirmiştir. Gece yarısı 02.00 de sarsıntıyla korku içinde uyanan Gühertaş’lı evlerine girememiş ve geceyi karın ayazında titreyerek geçirmiştir. Günün ışımasıyla birlikte hasar tespit çalışması yapılmış, can kaybının olmadığı köyde Hacı Asim’lerin ahırları yıkılmış tüm büyükbaş hayvanları ve öküzleri, İnce Molla’nın ağılı yıkılmış koyunları ve keçileri, Halim Ağa’nın ahırı yıkılmış büyükbaş hayvanları ve öküzleri, ayrıca Kütük Mehmet’in ağılı yıkılmış keçi ve koyunları ölmüştür.

     Köy evleri tamamen toprak bacalı dam evler olmasına rağmen hiçbiri yıkılmamış, duvarlarda ufak tefek çatlamalar meydana gelmiştir. Köy halkı uzun süre evlerine girememiş, ısının eksilerin altında seyrettiği depremi takip eden o kış günlerinde Ahbunluk’un tarlalara ve harmanlara çuldan yaptıkları barakalarda kalmışlardır.

     Depremin meydana geldiği günlerde Gölbaşı (Gösten) köyünden Gedek Şakir gidin bakın Gühertaş’a hiç bir şey olmamıştır diyerek Gühertaş’ı işaret etmiştir. Çevre köylerde can ve mal  kaybı çok olmasına rağmen Gühertaş köyü, depremi can kaybı olmadan hafif hasarla atlatır ama depremin manevi sarsıntısı uzun süre hissedilir.

     Öyle ki 1939 depremi (Hareket) köy halkı arasında milat olur. Oğlum harekette doğdu, kocam hareketten altı ay sonra askere gitti, düğünüm hareketten bir yıl sonra oldu, hareket olduğunda beş yaşındaydım gibi…

Araştıran: Ahmet Turan ALTUN (Emekli Tarih Öğretmeni)